Widzę i opisuję

blog światopoglądowy

autor:

Ewelina

data:

20 grudnia 2016r.

kategoria:

motywacja

tagi:

pisanie

teorialiteratury

literatura

Jak sprawić, by tekst był erotyczny?

W artykule O czym myślę, kiedy mówię o pisaniu pisałam o ekstatycznym doświadczeniu tworzenia tekstu. Użyłam pojęcia erotyzmu tekstu, na określenie doświadczania przyjemności tworzenia tekstu przez autora. Sęk w tym, by ta erotyczność tekstu udzieliła się jego czytelnikowi, przelała się na niego. Uwiodła go i zniewoliła. Sprawiła, by czytelnik podążył za historią i nie mógł bez niej żyć.

***

Erotyczny tekst to taki, który przynosi niemal cielesną rozkosz autorowi i czytelnikowi. Między tekstem a czytelnikiem nawiązuje się więź. W relację z tekstem wchodzi również autor. I tworzy się trójkąt. Autor – Tekst – Czytelnik. Jest to perwersyjna relacja, która rodzi uzależnienie. Na pewno zauważyliście, że jednych historii łakniemy bardziej od innych. Dlaczego fani G. R. R. Martina pędzą do księgarń, ilekroć ukaże się kolejna części sagi Pieśni lodu i ognia? Co sprawia, że czytamy Wiedźmina z takimi wypiekami na twarzy? Dlaczego niektóre książki połykamy w okamgnieniu, a inne czekają cierpliwie na to, by je dokończyć?

***

Georges Bataille w swoim szeroko komentowanym dziele pt. Erotyzm wysnuł tezę, że jesteśmy w stanie doświadczyć stanu prawdziwej rozkoszy, przekraczając normy moralne i społeczne. W książkach bohaterowie dopuszczają się czynności, na które my sami nigdy byśmy się nie odważyli. Walczą na śmierć i życie, wchodzą w niebezpieczne relacje, dopuszczają się mezaliansów, ale też knują i podżegają. Przyjemnością zdaje się samo wniknięcie w świat tekstu, świat odmienny od tego, który nas otacza. Ekscytuje nas to, że wnikając w tekst, możemy stać się kimś innym niż jesteśmy na codzień, zgłębiamy swoją psychikę i spoglądamy na siebie z innej perspektywy.

***

Erotyczny tekst ma swoje wzloty i upadki, tryumfuje, przeżywa zawód, smutek i radość. Erotyczny tekst iskrzy. Autor przelewa swoje uczucia na tekst, w efekcie dostajemy zapis jego stanu emocjonalnego. Pisanie jest rzeczą niezwykle intymną. Tworzący autor obnaża się przed czytelnikiem i jest to ekshibicjonistyczne zacięcie.

***

Przeżywanie tekstu to umiejętność, która powinna definiować każdego autora. Czytelnik wykryje, kiedy autor jest poza swoim tekstem, odcina się od niego i stoi gdzieś z boku.

***

Roland Barthes przyrównuje tekst do erotycznego ciała. Uważa, że erotyczny tekst to taki, który odsłania się powoli, objawiając czytelnikowi skrywane dotąd obszary. Zupełnie jak uchylający się znienacka rąbek sukienki czy mankiet koszuli. Punktem kulminacyjnym jest moment odkrycia, obnażenia i na ten moment czeka czytelnik. Bo z tekstem jest jak z życiem – podnieca nas to, co skrywane, by następnie w pasji i erotycznym szale pozostało odkryte i zawłaszczone. Wpływanie na niezbadane rejony od zawsze ekscytowało, a czytanie to – jak mawiała Wisława Szymborska – najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.

strzałka do góry