Widzę i opisuję

blog światopoglądowy

autor:

Ewelina

data:

22 lutego 2017r.

kategoria:

ksiazki

tagi:

książki

harukimurakami

murakami

literatura

literaturajapońska

Gotuj z Murakamim

Japoński pisarz, Haruki Murakami znany jest z bardzo sensualnych powieści. To znaczy, że kiedy bohater Murakamiego smaży na kolację świeżą rybkę, kupioną na rybim targu to ona jest rzeczywiście świeża i niemal czujesz jak pachnie z kuchni. Everyman pisarza (bohater Murakamiego jest prawie zawsze every i prawie zawsze man), lubi pastwić się nad czytelnikiem, bo do rybki otwiera zimne piwo i pije je prosto z puszki. Słyszymy charakterystyczne pssst przy otwieraniu i obserwujemy jak bohater pociąga słuszny haust, a cienka stróżka trunku spływa mu po brodzie. Do sałaty robi dressing, a potem karmi kota. Zawsze karmi kota. Grubego, starego kocura, który lubi puszczać wiatry. Jeśli jada w restauracjach, zawsze wie, co zamówić. Ważne żeby było dużo, smacznie i zdrowo. Do tego zamawia dwie, czy trzy szklanki piwa. Chyba, że akurat pije whiskey.

Po seksie, kiedy akurat sypia z bliźniaczkami albo z hipiską zgarniętą z ulicy, zapala papierosa. Przez strony ciągną się długie smugi papierosowego dymu. Na starym patefonie, jakby od niechcenia, obraca się po raz wtóry Nights In White Satin, a my mamy wrażenie, że zostaliśmy złapani w jakimś sennym kadrze filmowym, albo też znaleźliśmy się w samym środku snu wariata.

Czytamy jak bohater godzinami snuje się po Nagoi, nie wiedząc do końca dlaczego i po co. Rozmawia z przypadkowymi ludźmi, zamawia w bistrach proste dania i prawie nigdy nie je sam, bo jest coś smutnego w samotnych posiłkach. Wieczorami wczołguje się pod kołdrę i godzinami czyta w łóżku. W stałym repertuarze jest Tołstoj, Dostojewski, Bułhakow. Walkę o tytuł najulubieńszego dzieła stacza po raz kolejny Mistrz i Małgorzata z Wielkim Gatsbym. Gatsby chyba prawie na pewno wygra.

Zakupy robi w osiedlowym samie, do którego dojeżdża starym subaru, słuchając po drodze Beach Boys. Powieści Murakamiego to nie tylko książki kucharskie. To gigantyczne playlisty, a każda piosenka tworzy oryginalny kontekst z treścią. Tak też kiedy Reiko gra Beatlesów na starej gitarze to można przypuszczać, że będzie dużo i patetycznie o utraconej miłości. W Internetach krąży playlista, które zbiera do kupy muzyczne miłości Murakamiego: Milesa Davisa, The Doors, The Rolling Stones, Dire Straits, a nawet Bacha.

Czytając Murakamiego ma się wrażenie, że jest tylko jeden dzien. Po przebudzeniu bohater parzy kawę, a potem bierze prysznic. Wszystko zaczyna się od nowa i toczy się aż do wylądowania w łóżku z książką lub dziewczyną o niesamowicie pięknych uszach.

Na koniec mam dla Was opis jednej z przygotowywanych potraw. Możecie potraktować to jako luźny przepis.

Duszona wołowina z sardynkami w panierce

Potrzebujesz:

- marynowane śliwki umeboshi,
- sardynki,
- tofu,
- słodkie ziemniaki yamamino,
- 20 dag wołowiny,
- jeden seler,
- piwo (koniecznie w puszce, bo inaczej nie smakuje),
- jelenia, który to wszystko za ciebie ugotuje.

"Czekając na dziewczynę, przygotowałem lekką kolację - ! (dop. własny). Przetarłem marynowane śliwki umeboshi i przyrządziłem z nich sos do sałatki. Usmażyłem kilka panierowanych sardynek, tofu i kilka słodkich ziemniaków yamaimo. Udusiłem też wołowinę z selerem. Efekt był nie najgorszy. Zostało mi jeszcze trochę czasu, więc popijając piwo z puszki, przygotowałem sałatkę z imbiru myoga i fasolki przyprawionej sosem sezamowym".

"Postawiłem potrawy na stole i zdumiony patrzyłem, jak połyka je w okamgnieniu. Miałbym dla kogo gotować, gdyby ktoś z takim apetytem zjadał codziennie to, co ugotuję. W wysokiej szklance przygotowałem old crow z lodem, podgrzałem danie na gorąco, oprószyłem je tartym imbirem i położyłem na stole".

Zupa miso

- wywar rybny,
- śliwki umeboshi z poprzedniego przepisu,
- wodorosty wakame,
- ryż biały długoziarnisty.

"[...] - Mam jeszcze ryż i umeboshi, na szybko mogę też zrobić zupę z miso - powiedziałem na wszelki wypadek. - To wspaniale - ucieszyła się. Na wywarze z suszonej ryby bonito zrobiłem zupę z miso i dodałem do niej garść wodorostów wakame. Podałem zupę z ryżem i umeboshi. I to zniknęło ze stołu niemal natychmiast ."

A dla mniej wymagających ;)

Pancakes a la Szczur

Potrzebujesz:

- stosik pancakes,
- puszka coli.

"Ulubioną potrawą Szczura były świeżo usmażone pancakes. Układał je w stosik w głębokim talerzu, kroił nożem na 4 części i polewał puszką coca-coli. Kiedy pierwszy raz poszedłem do niego do domu, akurat wystawił stół na wątłe majowe słonce i pochłaniał tę obrzydliwą potrawę".

Smacznego.

*Pierwsze dwa cytaty pochodzą z książki Koniec świata i Hard-Boiled Wonderland, trzeci z opowiadania Słuchaj pieśni wiatru.

strzałka do góry